×

Football Manager Manager Profili Oluşturma

Başlıklar

Doğru Football Manager Profili

Merhabalar tekrardan, uzun zaman sonra tekrar oturdum klavyenin başına bir Football manager içeriği oluşturmayalı gerçekten uzun zaman olmuştu, ne yazsam diye düşünürken herkesin Facebook Grubumuzda dert yandığı bir konu olan Genç oyuncuların büyük takımlara gitmesi veya Yönetimden taleplerin kabul görmemeleri konsun da birkaç kalem etmek ve sizlere bu sorunları nasıl aşacağınızı anlatmak istedim.

Bildiğiniz üzere Football Manager aslında bir simülasyon oyunu ancak gerek oyunun yapay zekası gerekse çağ dışı kalmış maç motoru yeterince oyuncuların canını sıkmakta ve her sene makyajlanarak gelen oyun giderek zevkimizi azaltmakta, bu makyaj artık o kadar özensiz ki 21-22-23 oyunlarında aynı taktik dosyasını bile kullanabilir durumdayız. Ancak yine de bu oyunu oynamaktan keyif alan kişiler var bu kişilerin ise en büyük zevklerinin başında genç oyuncular bulmak ve bu oyuncuları geliştirip kullanmak veya dünya pazarına iyi fiyatlara satmak gelmekte.

Ancak yine oyunun anlamsız algoritması nedeni ile henüz 1 maç oynamamış dünya futbolunun haberi olmadığı oyuncunuz, profesyonel sözleşmeye imza atar atmaz avrupanın zengin ve büyük kulüpleri kapınızda anlamsız düşük paralar ile yatmakta ve oyuncu da bırakın gideyim baskısı ile sizleri yıldırmakta bu da oyun zevkinizin içine kibrit suyu dökmüş oluyor.

Oysa ki herkesin şikayet ettiği bu sorunun çözümü %100 olmamak ile birlikte büyük oranda var, bunun temel çözümü ise Manager’inizi oluştururken seçtiğiniz özelliklerin dağılımı.

Lafı çokta uzatmadan gelin birlikte Manager oluşturma sayfasına bir göz gezdirelim;

Football Manager Menajer oluşturma

Football Manager Menajer oluşturma

Gördüğünüz gibi bu ekranda 2 alana ayrılmış Antrenör özellikleri ve Zihinsel özellikler gelmekte ve üst tarafta sahip olduğunuz antrenörlük diploması ve futbolculuk tecrübesi seçenekleri bulunmakta.

Yukarıda bulunan diploma ve futbolculuk tecrübenizi ne kadar yüksek seçerseniz aşağıdaki ekranda dağıtabileceğiniz özellik sayısı o kadar artmaktadır. O yüzden özellikle büyük takımlar ile kariyer yapıyorsanız bu özellikleri en yüksek seçmek sizin lehinize olacaktır.

Bir diğer önemli kıstas ise ortada bulunan Managerlik Tarzı Aralığı sekmesi bu sekmeyi sol tarafa kaydırırsanız seçtiğiniz özelliklere göre gelecek puanların çoğunluğu sol tarafta yani Antrenör özellikleri bölümünde, sağ tarafa kaydırır iseniz de zihinsel özelliklerde olacak. Yazıyı sonuna kadar dikkatle okur iseniz kendi profilinizi kendiniz başarı ile yapacaksınız yazıyı hızlı geçip bu adam nasıl profil yapmış demeyin hemen 🙂

Kısaca bu özelliklerin hangileri ne işe yarıyor onlardan da bahsedelim bu özellikleri bilmemiz hayati önem taşıyor.

Antrenör özellikleri

Hücum – Hücum antrenmanlarını yönetme becerinizi

Savunma – Savunma antrenmanlarını yönetme becerinizi

Kondisyon Antrenörlüğü – Kondisyon antrenmanlarını yönetme becerinizi

KL Top Dağıtımı – Adından da anlaşıldığı gibi kalecilerin oyun kurma antrenmanlarını yönetme becerinizi

KL Elle Kontrol – Adından da anlaşıldığı gibi kalecilerin elle kontrol antrenmanlarını yönetme becerinizi

KL Şut Karşılama – Adından da anlaşıldığı gibi kalecilerin şut karşılama antrenmanlarını yönetme becerinizi

Taktik – Taktik antrenmanlarındaki başarınızı

Zihinsel – Zihinsel antrenmanlarındaki başarınızı

Teknik – Teknik antrenmanlarındaki başarınızı

Gençlerle Çalışma – Gençler ile yaptığınız antrenmanlarındaki başarınızı

Gördüğünüz gibi her biri farklı bir görev için olmaz ise olmaz görevler. Bir teknik direktörün bunların hepsinde başarılı olma şansı bildiğiniz gibi imkansız, yardımcı antrenör ve teknik ekip bu yüzden bu oyunda var. Şimdi bu özelliklerden seçim yaparken ben bir büyük takım hocası isem mutlaka bir kondisyonerim, kaleci antrenörüm olacağı için bu özellikleri nerdeyse sıfır yaparım.

Manager Oluşturma Adım 1

Gördüğünüz gibi bu sayede dağıtabileceğim 34 Puanım oldu bile bu puanlarımı öncelikle Gençler ile Çalışma, Teknik, Zihinsel ve Taktik özelliklerinde kullanmaktayım kalanları ise Hücum ve Savunma’ya bölüştürürüm.

resim 2023 07 09 143340457

Gördüğünüz üzere çok güzel bir profilimiz oldu bile, taktik dehasıyız, akıllıyız, teknik biliyoruz, gençlerle çalışabiliyoruz, üstüne hücum ve savunma antrenmanlarından da iyi seviyede anlıyoruz, teknik ekibi kaleci antrenörü ve kondisyoner koysak yeter. Ancak büyük takım çalıştırıyor sanız antrenmandan bu kadar anlamanıza bile gerek yok zira teknik ekibinize birçok isim katabilirsiniz.

Şimdi geldi Managerimizin Zihinsel özelliklerine

Zihinsel Özellikler

Uyum – Bu sekme gereksiz yere tüm puanların harcandığı bir bölümdür, eğer ki journey man kariyeri yada sürekli farklı ülkelerde farklı takım çalıştırmayacaksanız bu özelliği arttırmanıza hiç gerek yoktur, bu özellik yeni bir lige, oyunculara ülkeye olan uyumunuz için olan bir özelliktir.

Kararlılık – Olmaz ise olmaz fullemeniz gereken özelliklerin başındadır. Bu özellik sayesinde yönetimden bir şeyler talep ettiğinizde, alt yapı tesislerinin geliştirilmesi, maaş bütçesinin arttırılması vs. bunların kabul oranı artacaktır, ancak bu demek değildir ki 20 yapınca her dediğinizi yapacaklar, unutmayın ki bu tarz oyunlar matematik ile çalışır yani tamamen sallıyorum,

Yönetimden maaş artışı istediğinizde bunun kabul edilme ihtimalini arttıran şeyler %15 Kararlılığınız, %10 kulüp için öneminiz, %5 sözleşme uzunluğunuz, %5 oyuncuların sizi sevmesi %5 taraftarın sizi sevmesi %20 kulübün bütçesi vs.vs. vs. şeklinde bir algoritmik hesaplama ile yapılıp size oyun cevap veriyor biz ise bildiklerimiz doğrultusunda elimizi iyice güçlendirmek için kararlık özelliğini arttırıyoruz.

Oyuncu Bilgi Seviyesi – Genç Oyuncu Bilgi Seviyesi – Arkadaşlar oyunun en gereksiz 2 özelliği eğerki alt liglerde bir kariyer yapmıyorsanız ve oyuncu özellikleri gizlensin seçeneğini kullanmıyorsanız bunlara verilen her 1 puan boşa gitmiş puanlardır eğer ki takımınızda gözlemci var ise bu özellikleri kullanmanıza gerek yoktur bu özellikler oyuncuların yıldız değerlerini en doğru hesaplamaya yarar, ancak bu bir Teknik Direktörün görevi midir yoksa gözlemci, altyapı sorumlusunun mu buna göre puanlarınızı verebilirsiniz.

Futbolcu İdare Yeteneği – Geldik yazımızın en merak edilen özelliğine, işte tam bu özellik genç oyuncunuz kapınıza gelip beni sat dediğinde otur oturduğun yere yeni sözleşme imzaladık daha dediğinizde peki hocam deyip geri kaçmasına yada bırak beni gideceğim huzursuzluk çıkartırım demesine sebep olan etmenlerden sadece birisi aynı zamanda bireysel antrenmanlar vs. konularında da etkisi olduğu söyleniyor. Bu özelliği maksimum seviyeye getiriyoruz.

Disiplin – Üzerine konuşmaya gerek olduğunu düşünmüyorum, disiplini sağlam bir hoca olmaz isek oyuncuya otur sıçtırtma PSG transferine şimdi deme şansımız olur mu maksimuma getiriyoruz.

Motivasyon – Bu kısım ise basın toplantıları, sezon öncesi toplantıları, oyuncu performansı övme gibi aşamalarda söylediğiniz sözlerin oyuncu tarafında daha olumlu karşılanmasını ve doğru sözü söylediğinizde oyuncuyu motive etmenizi sağlayan özellik fulleyelim.

 

resim 2023 07 09 144720425

Eğer ki tüm aşamaları doğru yaptıysanız şu şekilde bir profiliniz oluşacaktır, bu profil ile büyük takımlarda en azından bir nebze de olsa alt yapı oyuncularınız ve wonderkidslerinizi takımda tutabilirsiniz.

Ancak elbette bunlar tek başına yeterli olmayan ancak başarı şansınız arttıran etmenlerdir.

Daha sonra detaylı bir oyuncu yetiştirme yazısı yazmayı ve bu yazıda oyuncuyu nasıl kadroda tuttuğumuzu da sizlere anlatacağım bir Football Manager rehberi de yazacağım, uzun bir yazı oldu, motivasyonum için yorumlarınız ve paylaşımlarınızı bekliyorum.

Allah Regenlerinizi ve Wonderkids çocuklarınızı PSG ve City’nin gazabından korusun kendinize iyi bakın…